Prepoznatljivost našeg društva uvjetovana je poimanjem njegove kulture koju čine materijalna i duhovna dobra koja baštinimo od predaka. Kulturno bogatstvo njeguje se i razvija poticanjem stvaralačkog izražavanja ideja, iskustva i emocija u nizu umjetničkih područja koja uključuju glazbu, ples, kazališnu, vizualnu umjetnost, ali i književni trag bogate nam prošlosti. U procesu upoznavanja s naslijeđenim dobrimma i vrijednostima od nemjerljive je važnosti istaknuti ulogu autora ovog pisanog rada i predavanja na temu “Ostavština drevne Poljičke knežije”
Iznimna je razina uključenosti autora u istraživanje života Gornjopoljičkih predaka kojim čuva od zaborava pojave, obrede, rituale, priče i pjesme ovog kraja. Vješto nas uvodi u svijet bajoslovlja i tradicijskog nasljeđa te intrigantno otkriva život nekadašnje Poljičke knežije. Kulturna baština drevne Poljičke knežije, kako sam autor naglašava, nudi neiscrpne mogućnosti izgradnje osobnog, ali i društvenog identiteta. Društveni identitet zadovoljava jednu od temeljnih ljudskih potreba, potrebu za pripadanjem. Poistovjećivanje sa skupinom kojoj pripada pomaže osobi u usvajanju društvenim normi, vrijednosti i vjerovanja. Osobni i društveni identiteti ne funkcioniraju kao zasebne jedinke, oni su u značajnoj mjeri povezani i tvore jedinstvenu cjelinu. Pod okriljem Poljičke baštine, kroz pisani trag, čuvaju se morale i etičke vrijednosti, tolerancija, empatija, altruizam i zajedništvo. Kroz upoznavanje s bajoslovljem i običajima autor nam pruža moguća psihološka objašnjenja opće životne tematike (smisao života, opstanak, strah, mudrost, smrt). Zanimljivi su primjeri rituala i običaja u kojima se prepoznaju osnovni psihološki problemi, problemi odrastanja, negativnih ljudskih osobina i ponašanja.
S obzirom na trend suverenog društva u kojima osnovne ljudske i obiteljske vrijednosti brzo i nezaustavljivo blijede, značaj očuvanja nematerijalne baštine iznimno je velik. Stoga, autohtoni istraživačk, pisani i predavački rad ovog autora treba podržati s ciljem senzibilizacije šire javnosti i podizanja svijesti o važnosti naše kulturne baštine.
mr. Žana Pavlović, prof. psih.