Umjetničke slike Ivane Ribičić možete naručiti na stranicama naše Galerije umjetnina putem kontakt forme.
autor teksta: likovni kritičar Vojislav Vujanović
Ivana Ribičić gradi svijet lirskih fantazija, bojenih gatki, maštovitih likovnih ushita. I sve to čini u prostoru realnih predmetnosti, rastvorenih tek toliko da bi se u taj prostor mogle ugraditi intencije razvijorene igre i stvoriti jezik slobodnog vokabulara i još slobodnije sintakse, jer, igra se ne bi mogla zamisliti ako bi se u sliku prenosile predmetnosti sa svim njihovim zadatostima, formama, lokalnim bojenim faktorima, zadatom prostornošću. Ona ne degradira realno, ona ga preoblikuje, čini ga, dakle, otvorenim za širi spektar doživljavanja, u koji se ne ugradjuju samo oni elementi do kojih umijetnikova svijest dospijeva preko čula vida, već i one „stvarnosti“ koje se formuliraju u vrijeme umijetnikovih snatrenja.To je svijet živih bojenih skladova, jednog sveopćeg optimizma kojim se potiskuje iz središta mišljenja i povijesno i svakodnevno iskustvo.
Ivana Ribičić silovitije doživljava realni svijet od običnog čovjeka, tom svojom silovitošću ona svoj doživljaj oslobađa svega profanog što nastoji da se iz realnog svijeta ugradi u njenu stvaralačku imaginaciju, ona filtrira svoj doživljaj i, kada dostigne čistoću doživljenog, prihvaća se kista, staje pred zadanu prazninu površine (platna, papira,kartona) i u tu prazninu utiskuje boju. Slika se počinje oblikovati. Upravo to: slika postaje subjekt čina, i osobni objekat.
Njena se slika temelji na postamentu razvijorene, do fantastike razvijorene likovne vizije, ma o kojoj se tematskoj kružnici radilo. Ona se oblikuje u plošnoj ravnini sa lazurnim nanosom boje u kojem se sugerira prozirnost, i tu se javljaju elementi koji nas sile da sliku Ivane Ribičić povezujemo sa vitrailom. U nekim trenucima bi se moglo reći da Ivana u svoju sliku ugrađujei elemente poetike kubizma, ali to su previdi koji inkliniraju fantastici, blagom priklanjanju nadrealnom, ali ne u smislu automatizma, oslobađanja podsvjesnog i ukinuća reminiscencija na svijet iskustvenog.
Iza svake slike Ivane Ribičić doslućuje se neko izvorište svjetlosti , izvorište koje posjeduje energiju sunčeve svjetline, kao općeg atributa opstojnosti. Tu svjetlinu umjetnica propušta kroz membranu svojih bojenih vizija, boja i svjetlina se amalgamiraju, gube svoju uopćenost i postaju nositelji likovnih konkretizacija onih predmetnosti koje Ivana oblikuje u sliku. Boja prestaje egzistirati u svojoj elementarnosti, rastvara se i postaje-drugo, izvedenica iz svoje suštine , poput valera.
Umjetnica nema potrebe, da iza svoje kičice ostavlja tragove, da očuva svoj duktus, svoj pokret da bi sliku izvela iz puke plošnosti, ona upravo i nastoji očuvati plošnost kao model u kojem se inkarnira magija njenog stvaralačkog čina. Zapravo razvijoreni oblici, različito intonirani bojenim kvalitetama, stvaraju predodžbu reljefnosti površine, treće dimenzije, dubine koja se pričinjava stvarnosnom. U tako uspostavljenoj konstelaciji odnosa, reljef duktusa bi dovodio sliku do prezasićenosti u kojoj bi se utapao onaj lirski patos u kojem nalazi svoje smirenje sve ono što se javljalo kao gradivni i element njene slike.
Ivana Ribčić živi tiho, „neprimjetno“ magiji stvaralačkih nemira, ali, kada se prepusti svome stvaralačkom zazivu, svoju tihost preobražava u poetsku puninu sikovnog govora, ispod koje se razbokoruje stvaralačka mašta nalazeći svoje otjelovljenje u igri i ritmičkom razviđenju svijetla koji uvodi u svoju sliku.
Biografija – Ivana Ribičić
Prof. Ivana Ribičić rođena je 1961. godine u Kiseljaku, BiH, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Akademiju likovnih umjetnosti završila je u Sarajevu, 1985. god. Živi i radi kao profesorica likovne umjetnosti u gimnaziji i umjetničkoj školi , SŠ.“Ivan Goran Kovačić“ Kiseljak u Kiseljaku, BiH.
Sudjelovala je na velikom broju samostalnih, skupnih, aukcijskih i humanitarnih izložbi u BiH, Hrvatskoj, Francuskoj i Njemačkoj. Za svoj umjetnički rad na različitim natječajima osvojila je više nagrada.
– Dugogodišnja članica ULUBIH-a (Udruga likovnih umjetnika BiH),
– Dugogodišnja članica likovne udruge HKD „Napredak“ Sarajevo,
– Predsjednica Umjetničkog savjeta ULU HKD „Napredak“Sarajevo,
– Voditeljica likovnih sekcija i organizatorica izložbi,
– Stručna suradnica i voditeljica likovne kolonije „Planinski krajolik“ Kiseljak,
– Niz godina radila kao scenograf na televiziji, te sudjelovala na izradi više scenografija u raznim javnim projektima.