U organizaciji Hrvatskog muzeja turizma i udruge Val kulture, u Umjetničkom paviljonu „Juraj Šporer“ u Opatiji u utorak, 11. travnja 2017. u 19 sati otvorena je izložba radova Ive Šebalja pod nazivom Slikarstvo traži vrijeme. Radove možete pogledati svakim danom od 10 do 20 sati sve do 18. svibnja.
Zahvaljujemo Hrvatskom muzeju turizma i ravnateljici Nataši Babić na iznimno profesionalnoj i ugodnoj suradnji prilikom realizacije izložbe, svima koji su medijski popratili izložbu i najavili projekt putujuće izložbe, te naravno svima koji su došli na otvorenje.
Medijske objave s otvorenja izložbe u Opatiji možete pogledati klikom na slijedeće informativne portale:
Brod portal Akademija art Glas Slavonije Novi list Tjedno.hr Zagrebački likovni umjetnici N1
Izjave za medije pogledajte ovdje
Uvodni govor s otvorenja izložbe možete pogledati ovdje
Više fotografija sa izložbe možete pogledati ovdje
Katalog izložbe možete preuzeti ovdje
Izložba u Opatiji prva je u ciklusu putujućih izložbi “Ivo Šebalj: Slikarstvo traži vrijeme” kojoma se obilježava 105. obljetnica rođenja i 15. obljetnica smrti velikog Ive Šebalja. Organizator i nositelj projekta udruga Val kulture u suradnji s ustanovama Hrvatski muzej turizma u Opatiji, Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda, Muzej grada Pakraca, Muzej likovnih umjetnosti u Osijeku te Centar za kulturu. Kustosica izložbe je diplomirana povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol.
Izbor iz zbirke koja sadrži više od 150 radova nastalih od druge polovice 40-tih godina XX. stoljeća pa sve do početka 2000. godine naznaka je bogate duhovne i stvaralačke energije sazdane u golemom crtačko-slikarskom opusu Ive Šebalja. To su radovi izgubljenih i nađenih motiva, motiva razlivenih i razrađenih do granice prepoznatljivosti.
Obzirom da zbirka još nije našla trajni smještaj dostupan svim zainteresiranima, opus jednog od najznačajnijih hrvatskih umjetnika XX. stoljeća široj javnosti bit će predstavljen nizom izložbi u gradovima diljem Hrvatske koji su pokazali interes za ugošćivanjem opusa velikog umjetnika. Izbor radova i postav izložbe bit će prilagođen izložbenom prostoru muzeja i galerija koje će ugostiti Šebaljev opus. Promjenjiv karakter izložbe omogućit će raznolike varijacije i akcentuacije radova od izložbe do izložbe, čime će uvelike doprinijeti sveobuhvatnosti i dinamici prezentacije lika i djela Ive Šebalja.
“Ivo Šebalj specifikum je hrvatske likovne umjetnosti. Intimist, samotnjak, hipersenzibilac, introvert, melankolik, “neumoran stvaralac ljepote”, “predstavnik ustrajnih, mislećih, neutjecajnih”. Distanciran i ponajprije iskren, okrenut sebi unutar svog svijeta sobe-atelijera i posvećen svom slikarstvu karakterističnih motiva kojima problematizira vlastiti život u području slikarstva. “Nema tako sebičnog slikarstva kao što je Šebaljevo” poentira Ive Šimat Banov u knjizi Štafelajni neumornik. U slikarstvu i u životu zanimalo ga je samo ono bitno – slikarski izreći istinu o sebi i svijetu.” (iz predgovora izložbe Sonje Švec Španjol)
U drugoj polovici 2014. godine u Gliptoteci HAZU održana je izložba radova Ive Šebalja pod nazivom “Štafelajni neumornik” uz promociju monografije cijenjenog povjesničara umjetnosti Ive Šimata Banova. Do kraja 2014. godine izložba je gostovala u Galeriji likovnih umjetnosti “Slavko Kopač” Gradskog muzeja Vinkovci, Galeriji grada Krapine te u Galeriji sv. Krševan u Šibeniku, dok je 2015. godine u Galeriji Pikto u Zagrebu održana i popratna izložba “Crno-bijela intima” crteža i ilustracija Ive Šebalja.
Obzirom na veliki uspjeh izložbe i odličnu medijsku popraćenost, te ponajviše veliki interes javnosti i institucija u kulturi i umjetnosti, krajnji cilj projekta je aktualizirati opus Ive Šebalja i omogućiti publici iz cijele Hrvatske upoznavanje s djelima jednog od najcjenjenijih hrvatskih slikara XX. stoljeća. Izbor od oko 150 radova nastalih u rasponu od četrdesetih godina prošlog stoljeća, pa do zadnjih godina života autora izvrsno reprezentiraju poetiku i stvaralaštvo Ive Šebalja. Riječ je većinom o gvaševima, akvarelima i tuševima na papiru različitih dimenzija. Zbirka radova Ive Šebalja obogaćena je njegovom bistom, majstorskim radom Ivana Sabolića, kao i vrlo zanimljivom fotodokumentacijom – portretima umjetnika koje su snimili renomirani fotografi Marija Braut, Luka Mjeda i Mio Vesović. Posebnost zbirke zacijelo čine dvije velike mape s kartonima B1 formata na kojima je Ivo Šebalj uredno slagao male akvarele i močila, zapisivao poneku misao i sve to uredno vodio pod rednim brojevima.
Ivo Šebalj rodio se 25. lipnja 1912. godine u Zagrebu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Zagrebu. Godine 1934. upisao je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, slikarski odsjek, no iste godine prekinuo je studij zbog bolesti. Nastavio je studij 1938. godine u klasi profesora Ljube Babića, te diplomirao 1945. godine u klasi profesora Marina Tartaglie. Bavio se slikarstvom, ilustriranjem, podučavanjem. Kao honorarni nastavnik službovao je u Školi primijenjenih umjetnosti u Zagrebu 1953. godine, a od 1954. do 1961. godine predavao je u istoj školi kao redoviti profesor crtanja i slikanja. Godine 1961. zaposlio se na Pedagoškom odjelu Akademije likovnih umjetnosti kao docent (predmet Slikarstvo), 1969. godine postaje izvanredni profesor, a od 1975. godine radi u zvanju redovnog profesora na Akademiji sve do umirovljenja 1978. godine. Zanimljivo je da je prvu samostalnu izložbu priredio tek 1970. godine u Galeriji Forum, a od tada je postavio dvadesetak samostalnih izložbi. Nakon izložbe tempera i crteža nastalih 1950. godine koja je bila priređena 1977. godine u Galeriji SPEKTAR publika počinje sustavno otkrivati njegov opus. Crtao je u svim fazama svojeg stvaralaštva tušem, temperom, pastelom i močilom, često ih miješajući međusobno. Stručnjaci kažu da se svojim osobitim stilom nametnuo kao jedan od najznačajnijih pikturalističkih, asocijativnih, aluzivnih, hermetičko-metaforičkih slikara Hrvatske. Strossmayerovoj galeriji starih majstora u Zagrebu darovao je više od 600 svojih djela. Ivo Šebalj umro je 19. veljače 2002. godine u Zagrebu.